Verwelkomd met zelfgebakken speculaas door de mannen van het Nederlands Bakkerijmuseum uit het nabije Hattem, ontmoetten ruim 500 museumcollega’s elkaar op 9 november in Theater de Spiegel in Zwolle op het 15e Museumcongres.

Dagvoorzitter Özkan Akyol – Eus – verbond alle onderdelen met enthousiasme aan elkaar. Van Adelheid Roosen, die het publiek verrassend snel uit de comfortzone kreeg naar de Duitse filosoof, historicus & schrijver Philipp Blom, die vanuit zijn Weense studeerkamer een lans brak voor het belang van cultuur en verbeelding in onzekere tijden, tot filosoof en journalist Doortje Smithuijsen die het publiek overtuigde om zich niet blind te staren op het fenomeen TikTok-rijen, omdat ze even tijdelijk als succesvol zijn.

De zaal werd warm toegesproken door onze demissionair staatssecretaris Gunay Uslu en digitale pionier Marleen Stikker waarschuwde voor de grote en machtige tech-bedrijven als Google en Meta en hoe musea zich daartoe kunnen verhouden. Gevolgd door een gesprek tussen Annika Hendriksen (Naturalis Biodiversity Center Nederland), Peter Gorgels (Rijksmuseum) over het gebruik van kunstmatige intelligentie in hun eigen musea. Tony Butler, directeur van drie musea in het Engelse Derby en oprichter van het Happy Museum Project, bracht een pleidooi voor samenwerking met de lokale gemeenschap om ook nieuwe doelgroepen bij musea te betrekken.

Tijdens het programma stonden de creatieve makers van Art Rocks meermaals op het podium en kreeg Sanne Wallis de Vries de zaal aan het bewegen met haar mini-conference.  Er was ook tijd voor een wandeling door de Zwolse binnenstad langs de collectie van het Museum voor Onbedoelde Kunst en natuurlijk een bezoek aan Museum De Fundatie.

Museumkids Award, Museumtalentprijs en Vriendenloterij Museumprijs

Dezelfde mannen van het Nederlands Bakkerijmuseum Hattem beleefden de verrassing van hun leven toen bleek dat hun museum de hoogste score had gekregen van de Museumkids en zich hét Kidsproof Museum van 2024 mag noemen.

Nina der Werf van het Missiemuseum in Steyl ging naar huis met de Museumtalentprijs, die jaarlijks wordt uitgereikt door de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed. En na een wekenlange campagne en spannende strijd tussen Het Nederlands Fotomuseum, Museum Jan Cunen en Wereldmuseum Amsterdam, werd de winnaar van de Vriendenloterij Museumprijs bekend gemaakt. Museum Jan Cunen was de grote winnaar en ging naar huis met 100.000 euro om hun museumdroom waar te maken.

Benieuwd hoe de dag eruitzag en of je met je collega’s op de foto bent gezet? Bekijk de sfeerimpressie.

Of wil je de hoogtepunten van het Museumcongres terugkijken? Dat kan!

Museumcongres 2024

Markeer het alvast in je agenda: tot volgend jaar op 14 november in Arnhem voor het Museumcongres 2024!

/ 14
Terugblik Museumcongres 2023
Terugblik Museumcongres 2023
Terugblik Museumcongres 2023
Terugblik Museumcongres 2023
Terugblik Museumcongres 2023
Terugblik Museumcongres 2023
Terugblik Museumcongres 2023
Terugblik Museumcongres 2023
Terugblik Museumcongres 2023
Terugblik Museumcongres 2023
Terugblik Museumcongres 2023
Terugblik Museumcongres 2023
Terugblik Museumcongres 2023
Terugblik Museumcongres 2023